Сформулюйте умови оптимальності розв’язку задачі симплекс методом



Симплексний метод уможливлює направлений перебір опорних планів, тобто перехід від одного плану до іншого, який є хоча б не гіршим від попереднього за значенням функціонала.  Для того, щоб план задачі лінійного програмування був оптимальним, необхідно і достатньо, щоб його оцінки  були невід’ємними для задачі на максимум та недодатними для задачі на мінімум.

Умови оптимальності планів задач лінійного програмування є наслідками двох теорем.

 Теорема 1.  Якщо для деякого вектора   виконується умова  , то план   не є оптимальним і можна відшукати такий план Х, для якого виконуватиметься нерівність .

Теорема 2. Якщо для деякого вектора   виконується умова  , то план   не є оптимальним і можна побудувати такий план Х, для якого виконуватиметься нерівність .

Сформулюйте необхідну і достатню умови існування розв’язку транспортної задачі

Оптимальним планом транспортної задачі називають матрицю , яка задовольняє умови задачі, і для якої цільова функція набирає найменшого значення.

 Теорема(умова існування розв’язку транспортної задачі): необхідною і достатньою умовою існування розв’язку транспортної задачі

 за обмежень:

є її збалансованість:

У чому сутність теорії двоїстості у лінійному програмуванні

Кожна задача лінійного програмування пов’язана з іншою, так званою двоїстою задачею.

Пряма задача:

max F = c1x1 + c2x2 + … + cnxn

 за умов:

                

 Необхідно визначити, яку кількість продукції кожного j-го виду   необхідно виготовляти в процесі виробництва, щоб максимізувати загальну виручку від реалізації продукції підприємства. Причому відомі: наявні обсяги ресурсів — ; норми витрат і-го виду ресурсу на виробництво одиниці j-го виду продукції — , а також   — ціни реалізації одиниці j-ої продукції.

Розглянемо тепер цю саму задачу з іншого погляду. Допустимо, що за певних умов доцільно продавати деяку частину чи всі наявні ресурси. Необхідно визначити ціни ресурсів. Кожному ресурсу  поставимо у відповідність його оцінку . Умовно вважатимемо, що  — ціна одиниці і-го ресурсу.

 На виготовлення одиниці j-го виду продукції витрачається згідно з моделлю m видів ресурсів у кількості відповідно  . Оскільки ціна одиниці і-го виду ресурсу дорівнює  , то загальна вартість ресурсів, що витрачаються на виробництво одиниці j-го виду продукції, обчислюється у такий спосіб: .

 Продавати ресурси доцільно лише за умови, що виручка, отримана від продажу ресурсів, перевищує суму, яку можна було б отримати від реалізації продукції, виготовленої з тих самих обсягів ресурсів, тобто: .

 Зрозуміло, що покупці ресурсів прагнуть здійснити операцію якнайдешевше, отже, необхідно визначити мінімальні ціни одиниць кожного виду ресурсів, за яких їх продаж є доцільнішим, ніж виготовлення продукції. Загальну вартість ресурсів можна виразити формулою:

.

Отже, в результаті маємо двоїсту задачу:

за умов:

Тобто необхідно визначити, які мінімальні ціни можна встановити для одиниці кожного і-го виду ресурсу , щоб продаж ресурсів був доцільнішим, ніж виробництво продукції.

Задача 2 є двоїстою або спряженою до задачі 1, яку називають прямою (основною, початковою). Поняття двоїстості є взаємним. По суті мова йде про одну і ту ж задачу, але з різних поглядів.


Дата добавления: 2018-02-18; просмотров: 1275; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!