Кредитні лінії та овердрафт: відмінності та особливості обліку



Тема 2. Облік короткострокових зобов’язань за розрахунками з банками та іншими позиками

План

1. Поняття позичкового капіталу. Класифікація позичкового капіталу

2. Облік короткострокових позик банку

3. Кредитні лінії та овердрафт: відмінності та особливості обліку

4. Облік коштів цільового фінансування та цільових надходжень

Поняття позичкового капіталу. Класифікація позичкового капіталу

Позичковий капітал характеризує частину активів підпри­ємства, що профі-нансована його кредиторами всіх видів. Позичковий фінансовий капітал підприємств може утворюватись за рахунок двох основних груп джерел позикових коштів.

Перша група – зовнішні джерела позикових коштів. Ця група джерел складається з двох підгруп – зовнішні довгострокові й зовнішні короткострокові джерела позикового фінансового капіталу.

Для формування довгострокового позикового фінансового капіталу використовують зовнішні довгострокові фінансові ресурси і, у першу чергу, довгострокові облігаційні позики, довгострокові банківські кредити і фінансовий лізинг. У світовій практиці активно використовується й довгостроковий податковий кредит і податкові пільги.

Зовнішні короткострокові позикові фінансові ресурси використовуються при формуванні короткострокового позикового фінансового капіталу, для чого придатні насамперед короткострокові банківські кредити і товарний (комерційний) кредит.

Друга група – внутрішні джерела позикових коштів, до яких входять позикові фінансові ресурси, що утворюються за рахунок відстрочених і прострочених зовнішніх довгострокових і короткострокових зобов’язань. При нормальній ринковій економіці обсяг таких позикових ресурсів не досить значний. Однак у перехідний період ці позикові кошти використовуються досить активно для формування довгострокового і короткострокового фінансового капіталу.

Залежно від строків виконання зобов'язань вітчизняними ста­ндартами бухгалтерського обліку позичковий капітал поділяється на довгостроковий і поточний.

Згідно з П(С)БО 2 під довгостроковими зобов'язаннями слід розуміти зобов'язання, що будуть погашені протягом строку, який перевищує 12 календарних місяців, або протягом строку, що перевищує операційний цикл, якщо він більший 12 календар­них місяців.

Під поточними (короткостроковими) зобов'язаннями не­обхідно розуміти зобов'язання, що будуть погашені протягом операційного циклу або повинні бути погашені протягом 12 мі­сяців з дати складання балансу.

До складу позичкового капіталу належать також зобов'я­зання, які відображаються за розділом «Доходи майбутніх періодів». У цій статті показуються доходи, отримані протя­гом поточного або попередніх звітних періодів, які належать до наступних звітних періодів. Зокрема, до складу доходів майбутніх періодів належать доходи у вигляді одержаних ава­нсових платежів за здані в оренду основні засоби та інші не­оборотні активи (авансові орендні платежі), передплата на пе­ріодичні та довідкові видання, виручка за вантажні переве­зення, виручка від продажу квитків транспортних і театраль­но-видовищних підприємств, абонентна плата за користування засобами зв'язку тощо

Усі витрати (проценти, комісійні тощо) підприємств, пов'язані із залученням та обслуговуванням позичкового капіталу, відо­бражаються за статтею «Фінансові витрати» звіту про фінансові результати.

 

Облік короткострокових позик банку

Поточними згідно з П(С)БО 2 «Баланс» слід вважати зобов’язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства (протягом відрізку часу між купівлею запасів для здійснення діяльності та одержанням коштів від реалізації виготовленої з них продукції, товарів або послуг) або мають бути погашені протягом дванадцяти місяців, починаючи з дати балансу. Зобов’язання, які не є поточними, належать до довгострокових.

Рахунок 61 «Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями» призначений для узагальнення інформації про стан розрахунків за поточними зобов'язаннями, переведеними зі складу довгострокових, при настанні терміну погашення протягом дванадцяти місяців з дати балансу. Іншими словами, на даному рахунку буде відображатися та частина суми довгострокового кредиту, яка згідно з кредитним договором підлягатиме погашенню протягом 12 місяців з дати балансу. Це новий бухгалтерський рахунок – у старому Плані рахунків його аналогу не існувало (раніше поточну заборгованість у складі довгострокової заборгованості не виділяли, в результаті чого необгрунтовано завищувався показник ліквідності).

На субрахунку 684 «Розрахунки за нарахованими відсотками» рахунка 68 «Розрахунки за іншими операціями» ведеться облік нарахованих відсотків, зокрема, за використання коштів, отриманих у кредит.

Кредитові обороти по рахунку 60 в розрізі кореспондуючих рахунків знаходять своє відображення у Журналі-ордері № 4, який ведеться по кредиту рахунків 50 «Довгострокові позики» і 60 «Короткострокові позики.

Записи в журналі-ордері здійснюються в міру надходження виписок банку, причому кредитові обороти записуються загальними підсумками з усіх виписок банку за день без поділу за видами позичок.

Наприкінці місяця по журналу-ордеру підраховуються суми кредитових оборотів, які після звіряння в цілому і по кореспондуючих рахунках записуються до Головної книги.

Під сумою погашення згідно з П(С)БО 11 слід розуміти недисконтовану суму грошових коштів або їх еквівалентів, котру, як очікується, буде сплачено для погашення зобов’язання у процесі звичайної діяльності підприємства.

Короткострокові кредити банки можуть надавати в разі тимчасових фінансових труднощів, що виникають у зв'язку з витратами виробництва та обігу і не забезпечені надходженням коштів у відповідному періоді.

Відповідно до П(С)БО 11 "Зобов'язання", поточні зобов'язання відображаються у Балансі за сумою погашення.

Приклад:

02.01.2011 підприємство одержало від банку позику у сумі 50 000 грн. терміном на два місяці під 18% річних. Позику було погашено 01.03.2011.

Визначення суми відсотків: (50000х0,18х1)/12=750 грн.

У Балансі заборгованість за короткостроковими кредитами банку буде показано у IV розділі Пасиву "Поточні зобов'язання" за рядком "Короткострокові кредити банків".

Заборгованість за короткостроковими відсотками буде відображено у тому ж розділі за рядком "Інші поточні зобов'язання".

Таблиця 1 - Відображення отримання та виплати короткострокового кредиту

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума

Дебет Кредит
1 Отримання і зарахування кредиту на рахунки в банках підприємства ­позичальника 311 "Поточні рахунки в національні валюті" 601 "Короткострокові кредити в національній валюті" 50000
2 Нарахування відсотків за кредити (ця сума включається до валових витрат) 951 "Відсотки за кредит" 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками" 1500
3 Погашення кредиторської заборгованості підприємством за короткостроковий кредит 601 "Короткострокові кредити в національній валюті" 311 "Поточні рахунки в національній валюті" 50000
4 Погашення кредиторської заборгованості підприємством за відсотками за кредит 684 "Розрахунки за нарахованими відсотками" 311 "Поточні рахунки в національній валюті" 1500

 

Кредитні лінії та овердрафт: відмінності та особливості обліку

Овердрафт. Це форма короткострокового кредиту, який надається для тимчасового покриття недостачі оборотних коштів на строк до 1 року. Для підприємств зі стабільним фінансовим станом і позитивною кредитною репутацією овердрафт може бути надано у бланковій формі, тобто без надання забезпечення.

Такий вид кредитів надається тільки надійним клієнтам понад залишок на їх поточному рахунку в межах наперед обумовленої суми (ліміту овердрафту). Простіше кажучи, за договором овердрафту клієнт може здійснити оплату грошових документів понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку. При цьому банк може як відкрити для цього спеціальний позиковий рахунок, так і просто пропустити платіжні доручення овердрафтного клієнта з отриманням негативного (дебетового) залишку по рахунку. Погашення овердрафту звичайно відбувається в автоматичному режимі (без складання окремої платіжки) у міру надходження грошових коштів на рахунок клієнта, але в чітко застережений строк.

Кредитна лінія.Цей довгостроковий інструмент кредитування дозволяє підприємству використовувати кредитні кошти поетапно (частинами) в межах установленого ліміту.

Розрізняють два типи кредитних ліній: відновлювану і невідновлювану. Різниця між ними полягає в наявності у клієнта можливості повторно використовувати виділений ліміт коштів за умови повного або часткового погашення вже використаної суми коштів. Тобто якщо в межах строку дії кредитного договору на відновлювану кредитну лінію підприємство повністю або частково погасить кредит, то воно матиме можливість знову скористатися кредитними коштами банку в межах лімітної суми. При невідновлюваній кредитній лінії такої можливості немає.

Банкіри часто називають овердрафт «кредитною лінією в мініатюрі». Дійсно, ці два види кредитування мають багато схожих характеристик. Проте у них існують і відмінності, у першу чергу щодо строків кредитування.

Як і при звичайному строковому (разовому) кредиті, до якого всі вже давно звикли, перш ніж отримати овердрафт або відкрити кредитну лінію підприємству необхідно подати банку низку документів, що підтверджують його благонадійність і платоспроможність. Звичайно, кожен банк має свій перелік необхідних для цих цілей документів, проте серед них виділимо ті, які потрібні будуть підприємству в обов'язковому порядку:

1. Документи, що характеризують фінансовий стан (Баланс, Звіт про фінансові результати, перелік дебіторів і кредиторів), різні аудиторські та податкові висновки.

2. Відомості про кредити, відсутність (наявність) податкової застави активів та обороти підприємства.

3. Відомості про заставу (якщо її надання необхідне).

Відмітною особливістю овердрафту і кредитної лінії є те, що для отримання таких кредитів підприємство подає «полегшений» пакет документів, який звичайно не містить таких обтяжуючих отримання кредиту документів, як ТЕО окупності кредиту, бізнес-план, договори з контрагентами. Проте склад необхідних документів кожен банк установлює свій, тому можливо, що деякі банки, для більшої впевненості, можуть дещо доповнити цей перелік. Особливо якщо кредитування здійснюватиметься в рамках кредитної лінії і на досить тривалий строк.

За відкриття овердрафту або кредитної лінії банк справляє одноразову плату, яку підприємству слід буде сплатити при використанні однієї з послуг вперше.

Крім того, за будь-­які зміни, які підприємство забажає внести до кредитного договору (звичайно це збільшення ліміту) підприємству теж доведеться сплатити встановлену суму. За невчасне повернення банк також стягуватиме пеню і підвищені відсотки.

Ліміт кредитування.Величина ліміту звичайно визначається у відсотках від суми надходжень на поточний рахунок клієнта за певний період часу. До розрахунку цієї суми приймаються тільки чисті надходження: тобто надходження грошових коштів, не пов'язаних з отриманням клієнтом фінансової допомоги, виручки від реалізації основних засобів і цінних паперів, кредитів тощо.

Крім того, у кредитному договорі банк установлює, яку суму щомісячних надходжень на поточний рахунок повинно забезпечувати підприємство­-позичальник.

Відсотки. Розмір процентної ставки коливається в широких межах і залежить від умов кредитування, а також тарифної політики кожного конкретного банку. Нарахування відсотків за користування такими кредитами проводиться на суму фактичної заборгованості і за фактичний строк використання кредитних коштів. Як бачимо, ця обставина дає безспірну перевагу овердрафтам і кредитній лінії перед звичайним терміновим кредитом. Відсотки за останнім банк починає нараховувати з моменту надання такого кредиту, а не у міру використання кредитних коштів, оскільки відлік строку використання починається банком саме з моменту перерахування коштів на спеціальний позиковий рахунок підприємства.

У першу чергу, вибір залежатиме від того, на які саме цілі підприємству бракує коштів.

Так, для короткострокового коригування оборотних коштів підійде овердрафт. Із його допомогою підприємство може здійснити такі заходи, як:

– своєчасно виплатити заробітну плату працівникам і сплатити податки та інші обов'язкові платежі;

– своєчасно виконати зобов'язання за ЗЕД- ­договорами тощо.

Якщо ж підприємству необхідно профінансувати довгостроковий проект, економічна віддача від якого буде отримана не відразу, то доцільніше в цьому випадку відкрити кредитну лінію.

Крім того, вибрати потрібний варіант підприємству допоможе банк, що його обслуговує, розповівши про умови і вартість кожного виду кредиту. Адже від цього теж відчутно залежить варіант кредитування, який підприємство вибере.

Для зручності наводимо порівняльну характеристику таких видів кредитування, як овердрафт і кредитна лінія (таблиця 2).

Таблиця 2 - Порівняльна характеристика овердрафту і кредитної лінії

Параметри для порівняння

Вид кредитування

овердрафт кредитна лінія
1. Строк кредитування Від 1 дня до 1 року Від 1 місяця до 5 років
2. Забезпечення Часто не вимагається Вимагається*

*Для особливо важливих і надійних клієнтів деякі банки можуть надати такий кредит і без застави

3. Мета Поповнення оборотних коштів Фінансування довгострокових проектів, економічний ефект від яких буде отримано не відразу
4. Порядок повернення Автоматично шляхом безапеляційного списання коштів банком з поточного рахунка підприємства Кредит погашається окремим платіжним дорученням

Кредитні кошти.Стосовно відображення в обліку овердрафту у незалежних фахівців є дві думки. За першою з них з цією метою має використовуватися рахунок 60 – як і при звичайному строковому кредиті.

За другою думкою відображення в обліку буде аналогічне банківській виписці. Тобто після оплати банком платіжних документів понад залишок грошових коштів на поточному рахунку в обліку підприємства утворюється кредитове сальдо за рахунком 311. Якщо таке сальдо значитиметься в обліку підприємства на дату балансу, то його необхідно буде відображати в IV розділі Пасиву балансу.

Проте між першою і другою думкою великої різниці немає – і в першому і в другому випадку валюта балансу не порушиться, а отже, загрози для перекручення фінансової звітності немає.

На нашу думку, відображення в обліку коштів, отриманих як овердрафт, залежатиме від того, на який строк він був отриманий. Якщо цей строк перевищує 1 квартал, то цілком логічно використовувати для обліку рахунок 60. Якщо ж строк використання овердрафту встановлено в межах місяця і менше, то для уникнення зайвих записів в обліку доцільно відображати «червоний» залишок за рахунком 311.

Що стосується коштів, отриманих через кредитну лінію, то в цьому випадку доцільно використовувати саме рахунок 60. Оскільки механізм надходження таких коштів аналогічний надходженню коштів за одноразовим кредитом – на спеціальний позиковий рахунок, за яким банк надаватиме окрему виписку.


Дата добавления: 2020-12-12; просмотров: 58; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!