Препарати важких металів їх характеристика, властивості та застосування



                                План

   1.Загальна характеристика препаратів важких металів, їх характеристика, властивості та застосування. 

2.Класифікація препаратів групи:

2.1.Препарати алюмінію.

2.2. Препарати міді.

2.3.Препарати ртуті.

2.4.Препарати цинку.

2.5.Препарати срібла.

3.Протиотрута – унітіол.

¨ Література

1.Гальчинська О. К. Фармакологія. – К.: Аграрна освіта, 2013. – 302-308 с.

2.Хмельницький Г.О., Строкань В.І. Ветеринарна фармакологія з рецептурою К.: Аграрна освіта 2001. – 174 – 180 с.

Препарати важких металів

Найбільшу фармакологічну дію виявляють солі важких металів на мікроорганізми і на організм тварини.

Бактерицидність солей пояснюється здатністю їх блокувати ферменти мікробних клітин, що призводить до гальмування розмноження і загибелі мікробів.

Солі важких металів виявляють як місцеву, так і резорбційну дію.

Місцево солі спричиняють в'яжучу, подразнюючу і припікаючу дію на шкіру, слизові оболонки і рани. Така дія зумовлена взаємодією солей металів з білком, утворенням альбумінатів металів і вільної кислоти. В'яжуча дія виявляється на поверхні тканин. Вона зворотна. Припікаюча дія - у більш глибоких тканинах. Вона супроводжується зсіданням білка клітин і некрозом тканин.

При в'яжучій дії солей важких металів ущільнюються клітини, звужуються судини, послаблюється або припиняється секреція залоз, знижується чутливість рецепторів і ферментативна активність. Альбумінати, покриваючи тканини (рани), зменшують їх подразнення.

Активність солей важких металів залежить від металу, кислотного залишку, що утворюється при взаємодії з білком, розчинності у воді і концентрації препарату. Солі, що містять вісмут, алюміній, свинець, мають переважно в'яжучу дію, а солі цинку, заліза можуть виявляти як в'яжучу, так і подразнюючу дію; солі срібла і ртуті - припікаючу.

Солі більшості важких металів погано всмоктуються. Проте препарати міді, ртуті, кобальту у формі розчинів порівняно легко всмоктуються слизовими оболонками з поверхні запалених тканин, пошкодженої шкіри і можуть діяти на організм тварини токсично. Токсична дія при отруєнні солями важких металів характеризується пригніченням центральної нервової системи, ураженням травного каналу, послабленням серцевої діяльності, розширенням судин і зниженням тиску крові, порушенням обміну речовин. Протиотрутами є унітіол і тетацин кальцію.

Препарати алюмінію

Галун - Alumen

Властивості: прозорі безбарвні кристали або кристалічний порошок білого кольору. Розчиняється у воді, дуже легко - в гарячій. Вивітрюється на повітрі.

Форма випуску: порошок.

Зберігання: у щільно закритих банках.

Дія: місцево згортає білки, утворюючи альбумінати. У невеликих концентраціях (0,2 – 1% розчин) виявляє в'яжучу, кровоспинну і бактеріостатичну дію, у великих (2% і більше розчин) - подразнюючу, у дуже великих (5-процентний розчин) -припікаючу та бактерицидну дію.

Показання, способи і дози застосування: зовні як в'яжучий засіб у формі 0,5-2% водного розчину для промивання, примочок при запальних процесах слизових оболонок і шкіри. При шлунково-кишкових кровотечах 0,5 - 1 % розчин рекомендують вводити всередину: коням і великій рогатій худобі -10,0 - 15,0 г; дрібній рогатій худобі і свиням 2,0-5,0; собакам - 0,5 - 2,0.

Галун палений – Alumen ustum

Одержують нагріванням алюмінієво-калієвого галуну при температурі 160°С доти, поки не залишиться 55% початкової маси. Застосовують як припікаючий засіб у формі присипки при ранах, що слабо гранулюються, виразках і раку стрілки копит.

Дія: антисептична, протизапальна, слабка подразнююча і припікаюча в мазях великої концентрації (50%).

Показання і спосіб застосування: зовні у формі 2% жовтої ртутної мазі (для очей) при кон'юнктивітах, кератитах, блефаритах.

Препарати міді

Міді сульфат – Cupri sulfas

Властивості: кристали або кристалічний порошок синього кольору, без запаху, легко розчиняється у воді. Водні розчини при тривалому зберіганні стають отруйними.

Форма випуску: порошок.

Дія: в’яжуча, подразнююча, припікаюча, протимікробна, антигельмінтна, а також дезодоруюча і фунгіцидна.

Показання, способи і дози застосування: зовні у формі 1 – 2% розчину як в’яжучий і антисептичний засіб для лікування ран і при запаленнях слизових оболонок; як припікаючий засіб при хворобах шкіри і очей. Застосовується також як антидот при отруєнні фосфором, при опіках шкіри, спричинених фосфором.

Всередину призначають як антигельмінтик при кишкових цестодах. Як кровоспинний засіб при шлунково – кишкових кровотечах застосовують 1% розчин.

З метою профілактики анемії в новонароджених поросят соски вимені свиноматок рекомендують зрошувати 2,5% розчином міді сульфату з 5% розчином заліза сульфату.

Препарати цинку

Цинку оксид – Zinci oxydum

Властивості: дрібний аморфний порошок білого кольору. Легко розчиняється в кислотах. Нерозчинний у воді і спирту.

Форма випуску: порошок, офіцинальна мазь складається з однієї частини оксиду цинку і дев’яти частин вазеліу; паста цинково – саліцилова.

Дія: адсорбуюча, в’яжуча і протизапальна.

Застосування: при мокнучих ранах, виразках. Зовні у формі присипок, мазей, паст.

Препарати срібла


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 369; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!