Правила творення кличного відмінка



1 Закінчення -у мають:

а) іменники твердої групи із суфіксами -ик, -ок, -к(о): ударнику, синку, батьку, робітнику, Шевченку;

6) іншомовні імена з основою на ґ, к, х: Людвіґу, Джеку, Жаку, Фрідріху;

в) іменники мішаної групи з основою на шиплячий (крім ж): погоничу, слухачу, товаришу;

г) також іменники: діду, сину, тату.

 

2 Закінчення мають: іменники м’якої групи: Віталію, учителю, Григорію, краю, лікарю, Ігорю, місяцю, розмаю (але Господи) .

3 Закінчення мають:

а) безсуфіксні іменники твердої групи: друже, мосте, орле, голубе, Петре, Cтeпане, козаче, чумачe, соколе;

б) іменники м'якої групи із суфіксом -ець: женче (від жнець), кравчe, молодче, хлопче, шевче, cтарче - стара людина ( але: бійцю, знавцю, cтарцю - жебрак);

в) іменники мішаної групи – власні назви з основою на шиплячий і загальні назви з основою на р, ж: Довбуше, маляре, стороже, тесляре, школяре, Черемоше;

г) географічні назви із суфіксами -ів (-їв), -ов, -ев (-єв), -ин, -ін (-їн): Харкове, Львове, Києве, Тамбове, Лоєве, Лебедине, Любліне.

 

Правила побудови звертань

Склад звертання Правило Приклади
1) ім'я та по батькові обидва слова повинні бути в кличному відмінку Борисе Івановичу; Лесю Микитівно
2) загальна назва   та прізвище   у кличному відмінку повинна бути лише загальна назва, а прізвище – у називному відмінку пане Шевчук; пані Медведєва; колего Іваничук;   добродійко Скирда  
3) загальна назва та ім'я обидва слова повинні бути в кличному відмінку колего Степане; пані Катерино; брате Петре;       товаришу Віталію  
4) дві загальні назви Обидва слова рекомендовано вживати у кличному відмінку Примітка. У цьому випадку дозволено для другого слова використовувати форму називного відмінка пане директоре пане голово добродію бригадире   пане директор пане голова добродію бригадир

 

Види порушення синтаксичних норм

1 Порушення норм узгодження і керування:

Чотири студенти було відзначено грамотами.

Вибачте мене, характерний мені тощо.

2 Неправильний порядок слів:

Для організації рейсів круїзних і туристсько-екскурсійних використовуються в основному комфортабельні теплоходи.

3 Контактне розміщення кількох слів у тій самій відмінковій формі:

На конференції обговорювалось питання вирішення проблеми підвищення соціальної та економічної ефективності туристської діяльності та менеджменту.

4 Неправильне використання однорідних членів речення:

У засіданні взяв участь і виступив директор гірськоспортивного комплексу «Смерічка».

5 Неправильне введення дієприкметникового чи дієприслівникового звороту в речення:

Навчаючись в Київському інституті туризму, економіки і права, студентами набуваються фундаментальні знання в галузі туризму, міжнародних економічних відносин, правознавства.

6 Збіг двох прийменників:

Я телефонував в туристичне агентство на в оголошенні зазначений номер

7 Неправильна будова складного речення:

Головне, на що потрібно звернути увагу, це на якість продукції.

8 Контамінація прямої і непрямої мови:

Слухали: інженера Козаченка В.М., який сказав, що мені потрібно пройти курс лікування в санаторії.

Труднощі узгодження підмета з присудком та складні випадки керування в українській мові

    Іноді присудок не узгоджений із підметом за ознаками роду, числа або особи й це ускладнює сприйняття інформації, призводить до її спотворення.

    1 Підмет, до складу якого входить числівник один, потребує присудка у формі однини.  Наприклад: Минулого року 2131 іноземець відвідав курортне місто Яремче.

2 Присудок у реченні має стояти у множині, якщо до складу підмета входять числівники два, обидва, три, чотири. Наприклад: Тридцять чотири туристи взяли участь у змаганнях.Лондонський тауер щорічно відвідують два з половиною мільйони туристів.

3 Якщо до підмета входять числівники п’ять і більше, присудок може стояти як в однині, так і в множині, залежно від контексту. Коли підмет називає пасивні особи, предмети, що подаються у вигляді цілісної, нерозчленованої групи, присудок, як правило, ставиться в однині. Наприклад: Шість суттєвих доповнень увійшло до резолюції зборів.

Але якщо підмет називає групу осіб, предметів, кожний з яких діє активно й самостійно, присудок переважно ставить у формі множини: Вісімнадцять санаторіїв та лікувальних пансіонатів України обслуговують ветеранів Вітчизняної війни.

4 Якщо до складу підмета входить займенник хто, ніхто, ніщо, дехто, то узгоджуваний із ним присудок ставиться лише в однині.

Наприклад: Дехто з нас вступив до Київського інституту туризму, економіки і права.

5 Зі словами більшість, меншість, ряд, частина, багато вживаємо однину, крім випадків, коли підмет і присудок – однорідні члени, відділені другорядними членами речення або підрядними реченнями, коли підмет стоїть перед присудком. Наприклад: Більшість рекреаційних закладів розміщена поблизу великих міст.Більшість рекреаційних закладів, що вказані у переліку, розміщені поблизу великих міст.

6 Якщо до складу підмета входить прикладка, виражена іменником іншого, ніж підмет, роду, присудок у цих випадках узгоджується в роді з підметом. Наприклад: Цей музей-садиба відкритий для туристів з усієї України.

 

Публічне мовлення

Переконливе, пристрасне слово – дійовий засіб організації стосунків між людьми в діловій сфері, могутній чинник виховання. Живе слово, особистий приклад – величезна сила.

       Публічний виступи, лекції, доповіді, бесіди, участь у теоретичних конференціях, диспутах залучають людей до активного громадського життя, допомагають їм виявити творчу ініціативу, служать засобом пропаганди знань, виховують людей.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 191; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!